Beseda o demenci
Téma vzbudilo velký zájem veřejnosti. Besedy se zúčastnilo kolem 30 osob. Zároveň své služby zaměřené na osoby s demencí představily jednotlivé pozvané subjekty, a to kromě naší organizace rovněž Diakonie ČCE a odbor školství, kultury a sociálních věcí Městského úřadu.
Alzheimerova nemoc jako nejčastější příčina demence je v současné době nejprogresivněji rostoucí onemocnění. Také se o ní hovoří jako o epidemii století. V současné době touto nemocí trpí přibližně 154 000 osob (v České republice). Očekává se, že do roku 2030 se toto číslo zdvojnásobí. Až 80 % osob trpících demencí žije v domácím prostředí. Nemoc nezasáhne jen postiženého člověka, ale velmi výrazně se dotkne života celé rodiny.
Alzheimerova nemoc má tři základní příznaky:
- postupná ztráta paměti a dalších poznávacích funkcí (pozornost, myšlení, řečové funkce, schopnost přijímat a zpracovávat informace, plánování, organizování,...)
- poruchy chování (agresivita, převrácený režim den - noc, bloudění, bludy, halucinace, deprese, změny nálad,...)
- omezení až ztráta soběstačnosti
Pro rodiny jsou nejtěžší právě poruchy chování a změna osobnosti. Pečující rodina potřebuje mimořádnou pozornost a podporu, mnohdy větší než samotný člověk stižený Alzheimerovou nemocí. Nemoc vyžaduje nepřetržitou přítomnost pečující osoby.
Alzheimerova nemoc je smrtelná a v současné době neexistuje lék proti této nemoci. Včasná diagnostika však dokáže podpůrnými léky oddálit ztrátu soběstačnosti, déle udrží člověka v realitě a umožní mu tak prožívat podstatně delší dobu dobrou kvalitu jeho života.
Vnímáme proto jako velmi důležité otvírat diskuse o tomto tématu a hledat způsoby, jak pomoci nejenom samotnému člověku postiženého demencí, ale jak podpořit i samotné pečující osoby z řad rodiny. Ti jsou onemocněním zasaženi nejvíce.
Marcela Hauke