Co má společného naše organizace s etickou výchovou?
Již podruhé jsme se zapojili do jedinečného projektu Základní školy Podharť v rámci etické výchovy žáků osmé třídy spolu s jejich třídním učitelem Mgr. Petrem Novotným. Je nám velkou ctí, že jsme se mohli podílet na tak významné aktivitě, jako je vzdělávání nastupující generace.
Téma etiky, morálky, životních hodnot a postojů je naší organizaci velmi blízké. Pro nás to nejsou jenom slova napsaná na papíře, pro nás znamenají každodenní prožívání.
Společné setkání pod názvem „Stárnutí obyvatelstva a mezilidská solidarita“ se uskutečnilo 1. dubna v domě s pečovatelskou službou v Sadové a posléze v Domě Žofie. Ředitelka Marcela Hauke spolu s vedoucí pečovatelské služby Petrou Hlušičkovou a Domu Žofie Lucií Chaloupkovou připravily pro žáky a žákyně téměř čtyřhodinový program, v rámci něhož se seznámili s celospolečenskými problémy nejenom našeho města. Hovořilo a diskutovalo se zejména o stárnutí populace, o problémech, které s tím souvisejí, o stáří obecně, předsudcích, které ve společnosti kolují. Dvůr Králové nad Labem patří k velmi starým městům v rámci celé republiky a tento fakt si vyžaduje pozornost všech zúčastněných subjektů. V rámci první části děti také vyplnily dotazník o vlastních postojích ke stáří. Vedoucí pečovatelské služby po krátké přestávce „přiměla“ děti vžít se do role nevidomého člověka prostřednictvím zážitkové hry. Poté se otevřelo téma bezdomovectví. Po pár nezbytných faktech měli zúčastnění možnost shlédnout velmi emotivní krátký film o lidech z našeho města, kteří se ocitli bez střechy nad hlavou a na pokraji zoufalství. Tento film natáčeli v roce 2014 studenti a studentky Ústavu sociální práce UHK pro Noc venku. Vedoucí Domu Žofie diskutovala s dětmi o filmu, o lidech, kteří se stali bezdomovci, o problematice. Poté se všichni přesunuli do Domu Žofie, kde si prohlédli zařízení, které město zřídilo pro pomoc lidem, kteří se ocitli na ulici.
Setkání přišel podpořit svou přítomností starosta města Ing. Jan Jarolím. Podpory si velmi vážíme.
Děkujeme Základní škole Podharť a paní učitelce Eleně Lahučké za přizvání ke spolupráci a těšíme se na setkání příští rok.
Mgr. Marcela Hauke, ředitelka