Demenci nezavřeš v kredenci
V rámci přímé péče pomáháme samotným klientům ukotvit se v realitě, pomáháme s tím, co už sami nezvládnou a podporujeme je v tom, co ještě dokážou. Doprovázíme je k lékařům, sdílíme společně s nimi podstatné informace, které už někteří klienti sami předat nezvládnou. Pracujeme s nimi na základě individuálních plánů a následných plánů péče. V rámci sociální práce jsme v kontaktu s rodinami, které buď přímo pečují o své příbuzné s demencí, nebo je navštěvují v našich domech s pečovatelskou službou a aktivně se podílí na řešení jejich situace. Některé z nich jsou nadšené, plné energie, jiné už elán ztratily, jsou zoufalé, přesvědčené, že lidé s demencí jim takové a makové chování dělají na truc. Rodinu nesoudíme, každý na situaci reaguje jinak, na což má právo. Pomáháme se základní orientací v problematice demence, popisujeme procesy, se kterými se mohou příbuzní v souvislosti s onemocněním setkat, nebo které budou muset absolvovat. Podporujeme rodinu v navázání spolupráce s odborníkem z oboru neurologie nebo psychiatrie, neboť právě na těchto pracovištích lze provést odborné vyšetření a říct, zda se jedná o demenci, či nikoliv. A pokud ano, pak lze na základě diagnózy stanovit vhodnou léčbu, která dokáže pozdržet klienta ve fázi mírnějších příznaků, podpořit jeho kvalitu života a oddálit fázi další. V pečovatelské službě v komunikaci s rodinami otevíráme i tak citlivá témata, jako jsou omezení svéprávnosti osob – jako nástroj k ochraně klientů, a v závěru s nimi řešíme také případné hledání vhodnějšího prostředí pro osoby s demencí, pokud dojdou do fáze, že již nezvládají samostatný pobyt v domě s pečovatelskou službou, v rodině, ve své domácnosti, anebo naopak už rodina nezvládá péči o ně, protože jsou na pokraji zhroucení. Primárně je to však vždy o klientovi, zohledňujeme při péči o něho a spolupráci s ním jeho potřeby a jeho přání, pokud to lze.
Co dodat závěrem a s lehkou nadsázkou rodinám, které se s demencí potkají?…..Demence je takový Mount Everest pro lidi, co jsou běžně schopní zdolávat horu Říp, ale když máte na cestu zkušené průvodce, už se to vůbec nezdá tak beznadějné.
Mgr. Pavlína Křížová, sociální pracovnice Pečovatelské služby Města Dvůr Králové nad Labem (zaměřuje se na péči o osoby s demencí a podporu pečujících osob), 773 767 089, socialni@psdvurkralove.cz