Pečovatelská služba i nadále zajišťuje své služby téměř bez omezení
Co mě však nutí k intenzivním jednáním a přípravě na možnou nadcházející krizi, byl do dnešního dne tragický nedostatek ochranných pomůcek, bez kterých nejsou zaměstnanci schopni poskytovat své sociální služby klientům a já coby zaměstnavatel je ke klientovi bez ochranných pomůcek nemohu ani vyslat. Když jsem v pátek z oficiálních zdrojů zjistila, že pomoc státu v dodávkách roušek a respirátorů nepočítá s terénními sociálními službami a viděla v sobotu ráno tragické číslo zaslaných respirátorů pro Královéhradecký kraj, který nestačil ani na pokrytí potřeb fakultní nemocnice, uvědomila jsem si, že na pomoc státu se už nemůžeme spoléhat. Usilovného shánění se ujal i pan starosta, Ing. Jan Jarolím, se kterým jsme byli v častém kontaktu.
Po víkendových jednáních (15. - 16. 3. 2020) je výsledek na konci prvního dne celostátní karantény následující, a to díky místním obětavým lidem, vedení našeho města a vedení Královéhradeckého kraje:
Máme k dispozici 50 ušitých roušek od paní Libuše Vonkové, 30 roušek ze speciální tkaniny s nanotechnologií, od Kraje přišlo prvních 150 jednorázových roušek a 200 roušek s uhlíkovým filtrem došlo na základě objednávky z minulého týdne (takový malý zázrak, kdy jsme na doporučení objevily firmu, která je dodává). Paní Vonková, ale i paní Martina Schillerová Cermanová šijí pro nás další roušky, které budeme i nadále potřebovat. Pomoc nabízejí i další dárci, jejich roušky poputují k našim klientům a dále k občanům našeho města a dalším potřebným.
Jaká opatření organizace nastavila:
- Všichni zaměstnanci jsou vybaveni ochrannými pomůckami – rouškami, rukavicemi, dezinfekcí (klienti a jejich rodiny mohou být v klidu – všichni zaměstnanci mají povinnost je používat při veškeré péči a manipulaci s klientem, při nákupech, přípravě stravy atd. Bohužel zatím nemáme respirátory, což by znamenal problém v případě nařízené karantény, protože jenom roušky k ochraně nestačí. Ale věříme, že respirátory dorazí dříve než koronavirus.
- Pro ochranu klientů – seniorů jsme až na výjimky zrušily dovozy auty a veškeré pochůzky a nákupy, případně kontakt s lékaři zajišťujeme osobně nebo telefonicky místo klientů, nebo ve spolupráci s rodinou.
- Uzavřeli jsme středisko osobní hygieny a hygiena bude prováděna doma pečovatelkami, nebo po dohodě rodinou.
- Všichni klienti a jejich rodiny jsou informováni o tom, jak bude vypadat péče v případě nouzové situace, kdy by byli klienti, nebo zaměstnanci v karanténě – se všemi se hovoří osobně a probírají se možné scénáře. Jsou rovněž informováni, jak se mají chránit a chovat v této době.
- V domech s pečovatelskou službou a v azylovém domě jsou instalovány dávkovače s dezinfekcí pro všechny, kdo do budovy vstupují.
- Až na dovozy a uzavření SOH nedochází k ponižování péče.
- Shromažďujeme kontakty na dobrovolníky, kteří nám nabízejí pomoc v nouzi s nákupy, dovozy obědů a nutnými pochůzkami.
- Naopak rozšiřujeme provozní dobu noclehárny pro osoby bez domova, a to do 23. 3. na nepřetržitý provoz, poté až do ukončení karantény budeme otvírat noclehárnu již v 15 hodin (místo původních 18 hodin). Cílem tohoto opatření je zabránit nekontrolovanému pohybu osob bez domova na ulici a minimalizování rizika nákazy.
- Nařízením vlády jsou zakázány veškeré návštěvy v azylovém domě.
- Opatření se upravují průběžně dle měnících se podmínek.
Ve Dvoře Králové nad Labem dne 16. 3. 2020, Mgr. Marcela Hauke, ředitelka